Pierwszy Dzień Wiosny


Scenariusz zajęć z okazji Pierwszego Dnia Wiosny 


Data: 20.03.2015  r.

Temat: „List od  Pani Wiosny”.

 Cele ogólne:

  • Rozwijanie umiejętności uważnego słuchania i wypowiadania się na dany temat;

  • Stwarzanie sytuacji sprzyjających aktywizowaniu myślenia, rozwiązywaniu problemów;

  • Utrwalenie charakterystycznych oznak wiosny;

  • Doskonalenie percepcji wzrokowej;

  • Rozwijanie wyobraźni i wrażliwości muzycznej, plastycznej;

  • Doskonalenie sprawności manualnej oraz koordynacji wzrokowo – ruchowej.


Przebieg:

1. List od Pani Wiosny.

  • słucha z uwagą czytanego listu;

  • wykonuje zadania.


2. Zabawa przy piosence ,,Idzie do nas wiosna”.



  • śpiewa piosenkę;

  • ilustruje jej treść gestem.


,,Idzie do nas wiosna”

Kiedy wiosna przyjdzie do nas roześmiana i wesoła.

Razem z wiosna wszystkie dzieci zaśpiewają tak.

Zielona trawa, zielony mech,

zielona żaba rechu, rechu, rech. x2

Rośnie trawa rosną listki, rosną szybko dzieci wszystkie.

Przyfrunęły już bociany i klekoczą tak.

Zielona trawa, zielony mech... 

W lesie kwitnie już zawilec obudziły się motyle.

A wieczorem nad łąkami słychać żabi śpiew.

Zielona trawa, zielony mech...

3. Zabawa doskonaląca percepcję wzrokową „Ukryte kwiaty”.

  • układa puzzle 3 i więcej elementowe;

  • rozpoznaje i nazywa wybrane wiosenne kwiaty.


4. Opowieść ruchowa „Wiosna budzi kwiaty”.

  • słucha muzyki instrumentalnej;

  • ilustruje gestem, ruchem treść opowiadania;

  • ćwiczy duże grupy mięśni.


5. Zabawa utrwalające kolory „Kolorowe kwiaty”.

  • rozpoznaje i nazywa prezentowane kolory.


6. Zabawa doskonalące orientację w przestrzeni.

  • rozumie i stosuje pojęcia określające położenie przedmiotów w przestrzeni.


7. Zabawa ruchowa z elementami naśladowania „Zimowe śpiochy”.

  • rozpoznaje i nazywa cienie wybranych zwierząt;

  • naśladuje odgłos i sposób poruszania się wybranych zwierząt.


Idzie pani wiosna

polem, lasem, łąką,

nagle przystanęła

spotyka zwierzątko.

8. Zabawa muzyczno – ruchowa „Deszczyk” wg KLANZA.

  • gestem ilustruje treść piosenki;

  • włącza się do śpiewu.


Pada deszczyk, pada deszczyk,

wieje, wieje wiatr. x2

Błyskawica , grzmot,

błyskawica, grzmot.

A na niebie kolorowa tęcza.  x2

9.  Zabawa plastyczna „Wiosenne kwiaty”.

  • wykonuje i ozdabia kwiat z filcu;

  • dba o estetykę pracy;

  • kończy rozpoczętą pracę.

Komentarze