Podziemia Rynku

Gdy pierwsze prace przebudowy płyty na Krakowskim Rynku rozpoczęły się w 2004 roku, nikt nie spodziewał się takiego znaleziska, które drzemało setki lat!
Dzięki pracy archeologów i wsparciu Programu Operacyjnego Innowacja Gospodarka 2007 - 2013, mogliśmy podążać Śladem europejskiej tożsamości Krakowa. Przekraczając próg Muzeum Historycznego miasta Krakowa wkraczamy w atmosferę średniowiecznego rynku, gdzie zewsząd dochodzą nas odgłosy handlarzy namawiających na kupno swoich produktów. Brodząc w wodzie i błocie odkrywamy codzienność życia ówczesnych mieszkańców. Zaglądamy do warsztatu kowala i złotnika. Podziwiamy biżuterię, monety i narzędzia przydatne w codziennym życiu. Dowiadujemy się także, że miarą wagi jest kamień, a wzrost mierzy się w łokciach. Podążamy mapą handlową ówczesnej Europy, a także odwiedzamy cmentarzysko z XI w.
Podczas zwiedzania wystawy czekały na nas niespodzianki, teatr lalek, który wprowadził nas w świat baśni i legend starego Krakowa oraz możliwość pomachania hejnaliście spod płyty Rynku. Na pamiątkę otrzymaliśmy przepiękną, pamiątkową monetę od mincerza, która wzbogaciła nasz kącik przedszkolny.
Mamy nadzieję, że przeżycia i zdobyta wiedza pozostaną w pamięci :).


Komentarze